Jak vybrat ložní povlečení?

Správně vybraný materiál povlečení vás dokáže v létě zchladit a v zimě zahřát

Také milujete ten pocit, když si po dlouhém dni lehnete do voňavého a měkkého povlečení? Při jeho výběru se nezapomeňte zaměřit kromě motivu i na materiál, který by měl být příjemný na dotek, v zimě by vás měl zahřát a v létě chladit. Pokud vyberete to správné povlečení, odměnou vám bude klidný a ničím nerušený spánek. Vybírejte s naším rádcem Jak vybrat ložní povlečení.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Druhy povlečení podle materiálu

Bavlněné

Bavlněné povlečení je vhodné pro každé roční období. Ložní povlečení z bavlny je velmi příjemné pro pokožku, je měkké, prodyšné a dobře saje vlhkost. Nabízí vysokou snášenlivostí vůči praní a sušení a po dlouhou dobu zachovává barvu i tvar. Oblíbeným rozměrem je bavlněné povlečení 140×200 cm.

Nevýhodou je vyšší mačkavost, proto je potřeba ho po každém praní a sušení žehlit.

Bavlněné povlečení

Krepové

Krepové povlečení se vyrábí ze 100% bavlny. Nabízí měkký povrch, izolaci a dobrou prodyšnost. Střídá hladkou a zvrásněnou část v pravidelných pruzích a nemusí se žehlit.

Ne každému je však tento povrch příjemný na dotek.

Mezi oblíbené varianty patří:

Krepové povlečení

Flanelové a mikroflanelové

Flanelové povlečení i mikroflanelové povlečení oceníte zejména v zimních měsících, a to díky jeho vysoké hřejivosti. K výrobě se používá hustě tkaná 100% bavlněná látka s vyšší gramáží. Hebký a měkký povrch doprovází dobrá izolace tepla a vynikající savost. Oblíbený je především rozměr flanelové povlečení 140×200 cm.

Mikroflanel je oproti flanelu vyroben ze 100% polyesteru. Kromě toho, že si povlečení z mikroflanelu uchovává všechny dobré vlastnosti flanelu, je navíc vhodné pro alergiky.

Flanelové povlečení

Saténové

Saténové povlečení překvapí pevností a trvanlivostí. Kvůli zesílení lesku a zkvalitnění materiálu je látka mercerizovaná. Saténové povlečení z polyesteru je vhodné pro letní měsíce. Povlečení z bavlněného saténu se hodí i do chladných zimních měsíců, kdy zahřeje. Jde o často zastoupený materiál, pokud jde o české povlečení.

Nedoporučuje se sušit v sušičce

Saténové povlečení

Další varianty

Polyesterové
Jde o nejlevnější variantu ložního prádla. Pokud je vyrobeno čistě z polyesteru, jde o tuhou tkaninu, která při kontaktu s pokožkou trochu škrábe. Hlavně proto se polyester přidává spíš jako příměs k bavlně.

Mikrovlákno
Jedná se o tkaninu ze 100% polyesteru na dotyk připomínající hedvábí. Povlečení vyrobené z tohoto materiálu je velmi jemné a hebké. Zároveň je stálobarevné, jasné barvy si zachovává i po několika vypráních. V zimě zahřeje a v létě příjemně chladí. Jeho údržba je velmi jednoduchá. Rychle schne a málo se mačká. Povlečení z mikrovlákna je vhodné i pro alergiky.

Mikroplyšové povlečení
Jedná se o materiál z česaného mikrovlákna s dlouhým chlupem. Je ideální pro chladnější období díky svým výborným termoregulačním vlastnostem. V létě můžete povlečení používat jen tak bez přikrývky. Povlečení z mikroplyše je velmi hebké, měkké a příjemné na dotek. Materiál je silný a stálobarevný. Oblíbenou barevnou variantou je růžové mikroplyšové povlečení.

Žerzejové povlečení
Luxusní povlečení z žerzeje je splývavé a hebké na dotek. Vyrábí se z jemné bavlněné pleteniny z dlouhovláknových česaných přízí. Během používání se nemačká, po vyprání a sušení v závěsu nevyžaduje žehlení. Žerzej je také oblíbeným materiálem na výrobu prostěradel, protože je velmi jemný a lze ho napnout.

Damaškové povlečení
Jedná se o vysoce kvalitní a exkluzivní materiál s dlouhou životností, který vzešel z hustě tkané bavlny s hedvábným leskem a nádhernými vytkávanými vzory. Při jeho výrobě se používá výhradně 100% mercerovaná mako bavlna. K zajištění dokonalého povrchového lesku je povlečení ošetřeno speciální povrchovou úpravou.

Renforcé bavlna
Povlečení je vyrobeno z vysoce kvalitní česané bavlny renforcé. Česaná bavlna je hebká a hladká na dotek. Povlečení se minimálně mačká, díky čemuž se nemusí žehlit. Jeho další praktickou vlastností je minimální srážlivost.

Atlas
Je vyrobený z jemné 100% bavlněné příze vysoké kvality. Jeho charakteristickou vlastností je vysoká pevnost, dlouhá životnost a odolnost při praní. Povlečení neztrácí barvu ani se nesráží. Ideální je proto především do hotelů a penzionů. Je vhodné také pro alergiky a astmatiky.

Perkálové povlečení
Perkálové povlečení je vyrobeno z luxusního bavlněného materiálu, který je velmi hustě tkaný, a proto vhodný i pro péřové polštáře a přikrývky. Perkálová bavlna je hebká, jemná k pokožce a oblíbená díky své nenáročnosti na údržbu. Dobře snáší mnohonásobné praní a snadno se žehlí.

Lněné povlečení a Ložní povlečení z mikrovlákna
Lněná látka je přirozeně antibakteriální, odpuzuje pyly a plísně, proto je vhodná i pro alergiky a astmatiky. Dlouhodobý styk pokožky s lněnou látkou také zlepšuje projevy ekzémů. Hlavní výhodou lněného povlečení je jeho chladivý efekt a dobré termoregulační vlastnosti. Navíc pohlcuje pachy a vlhkost a přitom zůstává suché. Díky lněnému plátnu má povlečení dlouhou životnost, protože len má vyšší pevnost i otěruvzdornost než bavlna.

Dalšími oblíbenými druhy látek povlečení jsou např. froté povlečení a bambusové povlečení.

Další tipy a rady hledejte v našem článku Inspirace do ložnice. Na naší stránce se rovněž dočtete Jak správně spát.

Ložní povlečení podle zapínání

Knoflíky

Nitěné knoflíky s kovovou kostrou jsou velmi tenké, a tak jim nevadí velký tlak vyvinutý mandlem ani vyšší teplota či vyvářka. Využití najdou např. na nemocničním povlečení, ale i při klasickém použití doma. Plastové knoflíky mohou být zajímavým dekorativním prvkem, na druhou stranu je jejich nevýhodou křehkost a lámavost.

Zip

Povlečení na zip je v poslední době stále více oblíbené. Je pohodlné, rychle se zapne i rozepne a také je to řešení, které zvládnou i děti. Zip bývá skrytý pod látkou, aby nebyl vidět a netlačil.

Kapsové

U kapsového zapínání mají přehyby na povlaku pro deku či polštář takový přesah, že už není potřeba žádného dalšího zapínání. Některá povlečení mají dokonce originální zavazování na tkaničky.

Patentky či druky

Jednoduše se zapínají a vyrábějí se v různých barevných variantách. Používají se především u ložního prádla, které nevyžaduje žehlení, např. u krepového. Nejsou odolné proti vyšším teplotám při žehlení či mandlování.

Parametry

Rozměry

Změřte si polštáře a peřiny, ať se nestane, že se do povlečení nevejdou nebo na nich prádlo bude naopak plandat. Standardní velikost povlečení na jednolůžko se skládá z povlečení na polštář o velikosti 70 × 90 cm a na přikrývku 140 × 200 cm. Pokud jde o prodloužené povlečení, přikrývka má velikost 140 × 220 cm či 140 × 240 cm, polštář zůstává ve standardní velikosti 70 × 90 cm.

Francouzské povlečení je určené milovníkům velkých přikrývek a párům, které spolu rády spí pod jednou peřinou V tomto případě je standardní velikostí deky francouzské povlečení 200×220 cm.

Vybírat můžete rovněž z možností čtyřdílné sady povlečení a sedmidílné sady povlečení.

Zvláštní kategorii tvoří dětské povlečení a povlečení do dětské postýlky. To má nejčastěji velikost přikrývky 100 × 135 cm a polštáře 40 × 60 cm.



Oblíbenými rozměry jsou:

Ložní povlečení 135×200 cm Ložní povlečení 140×200 cm Ložní povlečení 140×220 cm Ložní povlečení 150×200 cm Ložní povlečení 160×200 cm Ložní povlečení 200×240 cm Ložní povlečení 220×240 cm

Gramáž

Důležitým ukazatelem kvality ložního prádla je gramáž neboli váha v gramech na m². Odvíjí se od hustoty tkaní a jemnosti a pevnosti přízí, z nichž je povlečení složeno. Kvalitní povlečení je ušito z přízí s dlouhými a pevnými vlákny, která mohou být velmi lehká. Automaticky neplatí, že čím vyšší gramáž, tím vyšší kvalita ložního prádla.

Standardní gramáž u jednotlivých materiálů

Jemná hustá plátna z česaných rovnoměrných přízí mívají gramáž 115 g/m², jsou příjemná na dotyk a mají srážlivost asi 3 % z klasického metru, tedy 3 cm. Klasická plátna z běžných silnějších přízí mají gramáž 125–130 g/m² a srážlivost kolem 5 %. Damašek a atlas mají plošnou hmotnost 160–170 g/m². Minimální gramáž flanelového povlečení je pak 170 g/m².

Barva a vzor

Při výběru povlečení záleží na vašem osobním vkusu a také na celkovém designu ložnice. Univerzálním typem vzoru je např. pruhované povlečení, které může být hravé i decentní, záleží na šířce pruhů i zvolených barevných kombinacích.

Pro chladnější období se doporučuje jednobarevné oblečení, konkrétně zemité teplé odstíny, škálu začíná žluté povlečení, růžové povlečení a končit jí může hnědé povlečení.

V létě je to zase chladivé zelené povlečení, šedé povlečení, bílé povlečení nebo modré povlečení a tyrkysové povlečení.

Další vyhledávané varianty jsou především:

Puntíkované povlečení Kárované povlečení Patchworkové povlečení Béžové povlečení Černé povlečení Fialové povlečení Povlečení s kanýrem

Design

Existuje nepřeberné množství motivů, ze kterých můžete vybírat. Oblíbené jsou např. filmové a další designy, které vychází z popkultury:

Povlečení Harry Potter Povlečení Star Wars Povlečení Avengers Povlečení Spider-man Povlečení Mickey a Minnie Povlečení Simpsonovi Povlečení Jak vycvičit draka Povlečení Minecraft

Ale při výběru nezapomeňte ani na klasické designy, které nepodléhají aktuálním trendům a na špici oblíbenosti se drží bez ohledu na to, co zrovna běží v kinech:

Provence povlečení Povlečení ve venkovském stylu Vánoční povlečení Vánoční bavlněné povlečení Povlečení se zvířaty Povlečení s koněm Povlečení s jednorožcem Povlečení s mandalou Fotbalové povlečení Povlečení s hvězdami Povlečení s auty

Další bytový textil do ložnice

Polštáře

Prostěradla

Chrániče na matrace

Přikrývky

Sety přikrývek a polštářů

Rady na závěr

Údržba

Při péči o ložní prádlo se řiďte informacemi na štítku od výrobce, kde by měly být uvedeny všechny potřebné údaje k údržbě. Pozor si dejte na složení látky. Každý materiál vyžaduje jinou péči. Obecně platí, že před prvním použitím byste měli povlečení vyprat. Díky tomu se vyhnete nepříjemným vyrážkám nebo alergickým reakcím. Prvním praním také docílíte zjemnění materiálu a příjemné vůně.

Intenzita následného praní záleží na znečištění ložního prádla, ale z hygienických důvodů se doporučuje měnit povlečení jednou za týden, maximálně jednou za 14 dní. Ložní prádlo se obecně doporučuje prát při 60 °C. Při této teplotě spolehlivě zničíte roztoče a bakterie, které se v posteli nacházejí.

Při praní ložního prádla dávejte pozor na odepínací knoflíky, které by mohly poškodit vaši pračku. Povlečení se zipovým uzávěrem zapínejte, aby se zip nezanášel a neničil se. Jakémukoli materiálu prospěje praní z rubové strany.

Jak prát jednotlivé materiály

Bavlněné povlečení můžete prát při vyšších teplotách, ale bohatě bude stačit 60 °C. Díky následnému žehlení dochází k zesílení hygienických vlastností. Přesto zůstává materiál velmi jemný a prodyšný.

Krepové povlečení je vyrobeno z upravené bavlny, a proto se doporučuje prát při nižších teplotách (40–60 °C) a s dostatkem místa v pračce, aby se nepotrhalo. Ze stejného důvodu ho pak také odstřeďujte při malých otáčkách. Krep není potřeba žehlit.

Saténové povlečení z polyesteru perte při nižších teplotách kolem 40 °C. Satén se nedoporučuje sušit v sušičce, protože je náchylný k poškození. Povlečení není nutné žehlit. Roztočů se obávat nemusíte, materiál je hypoalergenní a s bakteriemi si v tomto případě poradí vhodně zvolený prací prostředek. Jeho výběru proto věnujte zvýšenou pozornost.

Povlečení z mikrovlákna můžete prát až na 60 °C, rychle schne a nemusíte ho žehlit.

Povlečení z mikroflanelu perte naruby na 40 °C. Rychle schne a není ho třeba žehlit. Při častém praní se nemusíte bát, že by pouštělo vlákna nebo se na něm tvořily žmolky. Stejně tak povlečení neztrácí barvu ani tvar.

Praní žerzejového povlečení se odvíjí od množství příměsí v látce. Na štítku výrobce byste měli najít doporučenou teplotu praní, která se pohybuje od 40 °C do 60 °C. Sušení v sušičce se doporučuje na střední stupeň.

Další užitečné články

Inspirace do ložnice Kvalitní spánek